Riepu marķējums

Degvielas patēriņa efektivitāte

Viens no spēkiem, kas ietekmē transportlīdzekļa degvielas patēriņu, ir rites pretestība. Šī parādība izpaužas riepas rites laikā – tā deformējas un zaudē enerģiju siltuma veidā. Jo lielāka deformācija, jo lielāka ir riepas rites pretestība, tātad lielāks degvielas patēriņš. Citiem vārdiem sakot, zemāka rites pretestība nozīmē mazāku degvielas patēriņu un mazāku izplūdes gāzu, tostarp CO2, daudzumu. Saskaņā ar jauno ES riepu marķējumu „A” nozīmē lielāko degvielas ekonomiju, bet „G” – mazāko. 

 

Saķere uz slapjas ceļa virsmas

Pats galvenais – lai riepas nodrošinātu drošību jebkādos apstākļos. Saķere ar slapju virsmu ir viens no svarīgākajiem riepas kvalitātes rādītājiem. Tomēr bieži vien labāka saķere ar ceļu un zemāka rites pretestība ir viena otrai pretējas īpašības, tāpēc cieš kvalitāte. ES riepu marķējumu regulējums dod iespēju pircējiem redzēt un izvēlēties piemērotākos variantus.

Marķēšana tiek veikta 7 vērtējumu skalā, kur vērtējums „A” nozīmē saķeres augstāko līmeni, bet „G” – zemāko.              

   

  

Trokšņu līmenis

Satiksmes troksnis ir ļoti svarīgs vides rādītājs. Tas tiek vērtēts, balstoties uz vairākiem kritērijiem:

  • satiksmes intensitāte;
  • braukšanas stils;
  • riepu un ceļa savstarpējā mijiedarbība.

Ārējā trokšņa līmeni iedala 3 kategorijās un mēra decibelos (dB), salīdzinot ar Eiropas riepu ārējā trokšņa līmeņiem, kuri tiks ieviesti līdz 2016. gadam.

  • 1 skaņas vilnis – par 3dB mazāk par nākotnē stingrāko Eiropas līmeni.
  • 2 skaņas viļņi – jau atbilst nākotnes Eiropas līmenim.
  • 3 skaņas viļņi – vienādi ar pastāvošo Eiropas līmeni.